ד״ר אייל כרמל

ד״ראייל כרמל

אייל כרמל הוא דירקטור במרכז לפנסיה, ביטוח ופסיכולוגיה כלכלית.

הוא בעל תואר שני בפסיכולוגיה חברתית ותואר שלישי בפסיכולוגיה, שניהם מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

במהלך עבודת הדוקטורט שלו הוא חקר את ההשפעה של ידע פיננסי על התנהלות כלכלית, ופרסם מספר מאמרים ופרקים בנושא פסיכולוגיה כלכלית והשפעתה על קבלת החלטות כלכליות. במסגרת עבודתו במרכז ביצע אייל עבודות רבות שנועדו לפתח את תחום החינוך הפיננסי בישראל. בין היתר היה חבר בצוות שהוביל את פיתוח האסטרטגיה הלאומית לפסיכולוגיה כלכלית עבור המשרד לשוויון חברתי, היה שותף בפיתוח תכניות הכשרה לחדלי פירעון עם משרד המשפטים וביצע עבודות מחקר עבור רשות שוק ההון והביטוח הלאומי.

אייל מנהל כיום את מחלקת מדידה ונתונים במנהלת התחבורה הציבורית, שם הוא משתמש ברעיונות מתחום המחקר והכלכלה ההתנהגותית, ביחד עם התבססות על נתוני עתק (ביג דאטה) כדי לשפר את התכנון ורמת השירות של התחבורה ציבורית בישראל.

SELECTED SCIENTIFIC PUBLICATIONS

Carmel, E., Leiser, D., & Spivak, A. (2020). The Arrested Deployment Model of Financial Literacy. In Psychological Perspectives on Financial Decision Making (pp. 89-105). Springer, Cham.

Carmel, E. (2018). Towards a dual process conception of the selective influence of financial literacy on economic behavior (Doctoral dissertation, Ben-Gurion University of the Negev Israel).

Facing a Biased Adviser While Choosing a Retirement Plan: The Impact of Financial Literacy and Fair Disclosure Carmel, E., Carmel, D., Leiser, D., & Spivak, A. (2015). Facing a biased adviser while choosing a retirement plan: The impact of financial literacy and fair disclosure. Journal of consumer affairs, 49(3), 576-595.